Basen rozporowy — eksploatacja i utrzymanie

Aby w pełni cieszyć się z korzyści płynących z posiadania własnego basenu rozporowego, należy zadbać o to, aby został on prawidłowo rozłożony. Każdy błąd przy rozkładaniu basenu skutkować może tym, że nie będzie on ani miłym elementem ogrodowego krajobrazu, ani bezpiecznym miejscem do zażywania kąpieli.

Od czego zacząć rozkładanie basenu?

Producenci basenów oferują trzy główne typy produktów: basen dmuchany, basen rozporowy oraz basen stelażowy. Kiedy już zdecydowaliśmy, który z powyższych będzie dla nas najbardziej odpowiedni, czas zacząć przygotowywanie podłoża. O ile basen dmuchany, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, można rozłożyć choćby na tarasie, basen rozporowy oraz basen stelażowy wymagają dużo więcej miejsca, oraz odpowiednio przygotowanego terenu. Oczywiste wydaje się to, że miejsce pod basen musi być równe. Jeśli ustawimy basen na nierównym terenie, ryzyko jego uszkodzenia wzrośnie wskutek nadmiernego przeciążenia jeden ze stron. Ponadto, nie należy ustawiać basenu na zbyt miękkim podłożu takim, jak piasek. Idealne miejsce stanowić będzie przydomowy trawnik, oczywiście wcześniej uprzątnięty ze wszystkim kamieni, patyków i wszystkich elementów, które mogłyby uszkodzić poszycie basenu. Bardzo dobrym pomysłem jest ułożenie specjalnej maty pod basen, która dodatkowo go zabezpieczy.

Basen rozłożony — czas nalewać wodę!

Nalewanie wody do basenu nie jest czynnością, która wymagałaby instrukcji od producenta. Jedyne co można zrobić w trakcie napełniania basenu wodą, jest upewnienie się w początkowej fazie nalewania wody, czy stoi on stabilnie oraz, czy pod poszyciem nie są wyczuwalne ostre krawędzie. Na tym bowiem etapie jest jeszcze czas na ewentualne przeniesienie basenu w inne miejsce. Jeśli wszystko jest w porządku, należy cierpliwie poczekać, aż basen wypełni się wodą.

Jak zachować czystą wodę w basenie?

Producenci basenów oferują szeroki wybór akcesoriów, służących do utrzymania czystości w basenie. Dobrym sposobem jest regularne sprawdzanie, za pomocą specjalnych pasków, odczynnika pH wody. Jeśli przekracza on normę, należy niezwłocznie uruchomić system filtracji, który powinien pracować nieprzerwanie nawet do dwóch dni. Dodatkowym wsparciem są także specjalne preparaty do basenu, które zapobiegają osiadaniu na jego dnie alg.

Baseny rozporowe dostępne na DobreBaseny.pl.