Ławka ogrodowa – jakie materiał wybrać?

ławka ogrodowa

Wybierając meble ogrodowe należy pamiętać o tym, że będą one narażone na przeróżne warunki atmosferyczne – deszcz, chłód, słońce, wiatr, a nawet śnieg. Odpowiednie zakonserwowanie może nie wystarczyć, warto więc poświecić więcej czasu na wybór materiału z jakiego mają być wykonane nasze ławki ogrodowe, czy leżaki.

Jakie materiały na stoły oraz ławki ogrodowe są najpopularniejsze?

Najczęściej spotykamy się z meblami drewnianymi, od tych sosnowych, tańszych i mniej trwałych, przez dęby, czy buki, trochę bardziej wytrzymałe, aż po te egzotyczne, które są bardzo solidne. Ławka ogrodowa wykonana z bangkirai lub wenge prezentuje się naprawdę dobrze, ale cena za nią potrafi zbić z tropu. Kupując meble drewniane trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet te dobrze zakonserwowane mogą szybko stracić atrakcyjny wygląd.

zestaw ogrodowy z ławką
Zestaw ogrodowy z ławką

W ogrodach często spotykamy też meble ratanowe, czy wiklinowe, jednak są one niezbyt odporne na zniszczenia i ciężko je skutecznie zakonserwować, ich plusem jest to, że są lekkie i w przypadku nagłego pogorszenia się pogody można je szybko, dosłownie w kilka minut schować gdzieś pod dachem.

Ciągle obecne w ogrodach są też meble plastikowe – na szczęście mało stabilne, białe fotele rodem spod budki z lodami Algida to już przeszłość – dziś możemy wybrać naprawdę ciekawe modele, a ich lekkość i łatwość w przechowywaniu dają im dużą przewagę. Dodatkowo są dosyć łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy je przemyć wodą.

Do ogrodu często też wykonuje się meble z aluminium (głównie stelaż, blaty, czy siedziska zwykle wykonane są z innych materiałów) – meble takie są lekkie i trwałe.