Rozpoczynanie budowy domu jednorodzinnego bez wiedzy, jakie będą ostateczne koszty budowy, to jak wyruszanie na wycieczkę po nieznanym terenie bez mapy. Rolę mapy, czyli przewodnika po procesie budowy, są projekty domów z kosztorysem.
Kosztorys = finanse
Wiadomo, że koszt budowy domu to ogromny wydatek, nawet dla majętnych rodzin jest to spory wysiłek finansowy. Dlatego nawet dysponując dużymi pieniędzmi i budując przestronny, komfortowy dom, należy rozsądnie wydawać pieniądze. Nikt nie chce ich wyrzucać w błoto czy przepłacać za coś, co można dostać taniej, bez zmiany jakości. Dlatego zacząć trzeba od kupna projektu domu z kosztorysem. Oczywiście, zdolny, zaradny, pracowity i jeszcze do tego mający dużo wolnego czasu inwestor może samodzielnie dokonać obliczeń kosztów budowy. Ale po co, skoro można kupić przygotowany przez profesjonalistę, a koszty są niewielkie. Ceny zależą od rodzaju kosztorysu.
Jakiego kosztorysu potrzebujesz?
Do wyboru masz: kosztorys inwestorski, kosztorys ślepy, tabelę kosztów.
Kosztorys inwestorski zawiera:
- rodzaj i obmiar wszystkich robót,
- rodzaj i ilość materiałów budowlanych,
- koszt materiałów budowlanych,
- koszt pracy ekipy budowlanej,
- wynajem sprzętu i maszyn budowlanych.
Podane ceny są uśrednione, typowe dla danego regionu kraju. Dlatego koszt budowy może się zwiększyć lub zmniejszyć, jeśli inwestor kupuje w droższej (tańszej) hurtowni i zatrudnia wyżej (niżej) opłacanych fachowców. Kosztorys inwestorski przygotowuje się do każdego projektu oddzielnie.
Kosztorys ślepy zawiera te same elementy, co kosztorys inwestorski, ale bez podawania cen.
Tabela kosztów zaś zawiera wskaźniki jednostkowe cen poszczególnych elementów robót.
Projekty domów z kosztorysem pozwalają nie tylko na planowanie i kontrolę wydatków, ale są też niezbędne, jeśli inwestor ubiega się w banku o kredyt na budowę. Banki wymagają wyceny kosztów inwestycji.