Bujne trawniki, czyli skuteczne nawozy do traw

Trawa posiada bardzo płytki system korzeniowy. A to oznacza, że szybko a czasem wręcz gwałtownie wyczerpuje wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, znajdujące się w wierzchniej warstwie gleby. To dlatego, aby otrzymać piękną, zieloną, elastyczną trawę w przydomowym ogrodzie, ziemię z rosnącą na nie trawą należy regularnie nawozić. Rynek nawozów jest w Polsce doskonale rozwinięty i bez trudu można znaleźć optymalne nawozy do trawy. Właściwie nawożona gleba i odpowiednia ilość wilgoci zaprocentują wspaniałym i intensywnie zielonym trawnikiem.

Nawozy do trawy, niezbędne minerały dla traw

Trawy rosną w ogromnym tempie, wie to każda osoba, która decyduje się na jej systematyczne w trakcie sezonu koszenie. Aby nie dopuścić do braków składników odżywczych w glebie, należy nawozić ją odpowiednimi nawozami. Najlepiej zastosować takie nawozy do trawy, które zapewnią kompleksowe odżywianie, dostarczą za każdym razem pełne spektrum minerałów i pozostałych odżywczych składników, niezbędnych dla wzrostu rośliny przez cały długi sezon.

Wieloskładnikowe nawozy do traw

Do nawożenia traw najlepsze są nawozy wieloskładnikowe. Wśród nich największe znaczenia dla wzrostu traw mają:

  • azot, fosfor i potas
  • wapń i magnez
  • żelazo

Pierwsze z nich pozyskiwane są przez trawy w dużych ilościach i szybko się wyczerpują, pozostałe w mniejszych, ale pozostają równie niezbędne. Nawozy do trawy z sklepu ogrodniczy.com w praktycznych granulkach to wygodny sposób nawożenia. Każda granulka otoczona jest naturalną żywicą zapewniającą glebie powolne uwalnianie się składników i tym samym wydłużanie ich działania. Nawóz po podlaniu gleby wodą wchłania ją, woda rozpuszcza składniki odżywcze a one w stanie płynnym łatwo absorbowane są przez trawę. Tempo ich uwalniania zależy od kilku okoliczności:

  • temperatury powietrza
  • wilgotności podłoża

Im gleba jest bardziej ogrzana i bardziej mokra, tym więcej ze składników odżywczych z nawozów do trawy, zostaje uwolnionych. Tym samym im lepsze warunki fizyczne gleby tym trawa rośnie szybciej i potrzebuje jeszcze więcej pożywienia.