Rodzaje palisad ogrodowych – jaką wybrać?

Palisada ogrodowa jest jednym z elementów, które mogą stanowić świetną ozdobę podwórka. Niewiele osób jednak wie, jakie są jej rodzaje – najpopularniejsze są palisady betonowe i wielu myśli, że jest to jedyna dostępnych opcji. Nic bardziej mylnego

Palisada ogrodowa – rodzaje

Jak wiadomo, beton jest bardzo wytrzymałym materiałem. W porównaniu z innymi charakteryzuje się dużo większą trwałością. Co więcej – cechuje go niska cena i prawdopodobnie dlatego palisady wykonane właśnie z niego cieszą się największą popularnością. Ponadto właściciele betonowych palisad podkreślają, iż można je pomalować na dowolny kolor. Innym rodzajem tego typu ozdób ogrodu są palisady drewniane. Bez wątpienia prezentują się one okazale, jednak mają jedną dużą wadę: drewno nie jest zbyt odpornym na działanie warunków atmosferycznych materiałem. Wpływ wilgoci, mrozu oraz światła słonecznego sprawia, że drewniane elementy palisady wymagają okresowej impregnacji – a co za tym idzie: dodatkowych nakładów pieniężnych. Alternatywą dla palisad z drewna są ich odpowiedniki wykonane z kamienia. Zdaniem konsumentów kamienna palisada prezentuje się najbardziej elegancko ze wszystkich, więc może być najlepszą ozdobą podwórka. Jednak wielu ludzi odstrasza jej cena- wyroby kamieniarskie są bardzo drogie.

Uniwersalna palisada wykonana z plastiku

Najtańszą i najbardziej uniwersalną opcją jest zakup palisady ogrodowej wykonanej z plastiku. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na swoją niewysoką cenę. Poza tym tego typu elementy wykonane z tworzywa sztucznego mogą spokojnie imitować swoje droższe odpowiedniki – na przykład drewno lub palisadę wykonaną z kamienia. Niestety, plastik ma także jedną wadę – nie jest materiałem trwałym. O ile niska temperatura i wysoka wilgotność nie są mu w stanie za bardzo zaszkodzić, o tyle gorzej w przypadku intensywnego nasłonecznienia. Plastik wystawiony na długotrwałe oddziaływanie promieniowania słonecznego z czasem tarci kolor, a jego powierzchnia zaczyna się łuszczyć i schodzić.