Zamiokulkas – mało wymagający kwiat doniczkowy

Zamioculcas zamiifolia

Kwiaty powinny być w każdym domu. Są one nie tylko ozdobą, ale też oczyszczają powietrze. Nie każdy jednak ma głowę do tego, by pielęgnować kwiaty. Można jednak postawić na gatunek, który jest mało wymagający.

Zamiokulkas – kwiatek dla zabieganych

Niektóre kwiaty wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby rosły szybko. Są też rośliny, które nie potrzebują uwagi i praktycznie rosną w każdych warunkach. Jedną z takich roślin jest zamiokulkas: https://www.kwiatydonice.pl/zamiokulkasy. Idealny kwiat dla osób, które nie znają się na roślinach doniczkowych lub nie mają czasu i głowy na ich pielęgnację. Ma on gęste, zielone liście, dzięki czemu wygląda zjawiskowo.

Wieloletnia roślina doniczkowa

Zamia, bo tak często określa się też tę roślinę, może urosnąć nawet do 1,5 metra wysokości. Oczywiście wszerz także się rozrasta i wówczas prezentuje się niezwykle okazale. Bardzo rzadko, ale może się zdarzyć, że roślina ta zakwitnie. Kwiat swoim kształtem przypomina szyszkę, ma jednak kremowy odcień. Roślina nie jest wymagająca. Do wzrostu nie potrzebuje słońca, nie oznacza to, że można ją postawić w ciemnej szafie. Pomieszczenie musi być jasne. Tak na dobrą sprawę zamia źle znosi duże nasłonecznienie. Optymalna temperatura powinna się wahać w okolicach 20-25 stopni. Zimą podczas wietrzenia lepiej ściągnąć roślinę z parapetu, gdyż jest mało odporna na chłód.

Zamiokulkas – podlewanie i przesadzanie

Zamia nie wymaga dużego nawodnienia. Należy ją podlewać, dopiero gdy ziemia całkowicie przeschnie. Jeśli zostanie ona zbyt obficie podlana, to liście mogą zwiędnąć i opaść. Zatem to idealny kwiat dla osób, które często wyjeżdżają. Jak w przypadku każdej rośliny, tak też i zamię trzeba przesadzić. Można to zrobić raz na trzy lata i najlepiej wiosną. Doniczka za każdym razem powinna być większa.

Jak zatem widać, zamia jest rośliną nie tylko pięknie wyglądającą, ale także efektownie rosnącą. Może być idealną ozdobą salonu, sypialni czy biura, a także sprawdzi się w łazience.