Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Zakup najlepszej lodówki wymaga dobrego przygotowania i prześledzenia aktualnych trendów. Choć na rynku znajdziemy wiele modeli, to różnice między nim są tak duże, iż lepiej najpierw dokładnie przemyśleć zakup. Dobrze wybrana lodówka będzie energooszczędna, pojemna, cicha i doskonale się prezentująca.

Parametry sprawdzane podczas zakupu lodówki

Jednym z najczęściej analizowanych parametrów jest tzw. klasa efektywności energetycznej. Parametr ten dokładnie oznacza ilość zużytej w ciągu roku energii przez wybrane urządzenie w porównaniu z urządzeniem standardowym (czyli takim, którego zużycie określone jest ogólnymi przepisami). Obecnie obowiązuje nas klasyfikacja w skali od A+++ do G. W zależności od rodzaju urządzenia, każde charakteryzuje tzw. minimalny poziom efektywności. I tak w przypadku chłodziarek, chłodziarko-zamrażarek i zamrażarek szufladowych, jest to klasa energetyczna C, z kolei dla zamrażarek skrzyniowych – klasa energetyczna E, wiele z nich kupimy w Sferis. Standardowo klienci zachęcani są do zakupu urządzeń o wyższej klasie energetycznej, ponieważ są one nie tylko ekologiczne, ale też bardziej ekonomiczne.

lodówki
Klasa klimatyczna to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, choć zapewne większość z nas nigdy o nim nie słyszała. O co chodzi z klasą klimatyczną lodówki? Otóż Unia Europejska określiła normy i temperatury, w jakich może pracować dane urządzenie chłodzące. W związku z tym większość producentów podaje taką informację, ponieważ w przypadku źle dobranej klasy klimatycznej, urządzenie będzie pracować po prostu mniej efektywnie, a co za tym idzie, będzie też zużywać dużo więcej energii.

Jeżeli z kolei zależy nam na cichej lodówce, konieczne zwróćmy uwagę na poziom hałasu, jaki generuje wybrane urządzenie. Niestety, ale niektóre lodówki potrafią być bardzo głośne, pomimo tego, iż są nowe. Na szczęście parametr ten jest w pełni mierzalny, a za ciche lodówki uznaje się urządzenia, które generują poniżej 45 dB(A). Tu też warto zaznaczyć, że na hałas generowany przez lodówki, ogromny wpływ ma też akustyka samego pomieszczenia oraz sposób ustawienia urządzenia.