Meble ogrodowe: drewno czy technorattan?

Zestaw-stolowy-dla-6-osob-AVOLA

Każdy, kto kupuje stół ogrodowy z krzesłami, ma do wyboru nie tylko różne rodzaje zestawów (stoliki jadalniane, kawowe), ale także kilka materiałów, z których wykonane są meble. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują i w jakim ogrodzie będą najlepiej wyglądały.

Ciepłe i uniwersalne drewno

Drewno to ciepły i naturalny materiał. Stół ogrodowy z krzesłami wykonane z drewna będą się ładnie prezentować w klasycznym przydomowym ogródku. Większość zestawów można też wygodnie składać, co ułatwi ich przechowywanie.

Meble drewniane będą najbardziej wymagające w utrzymaniu. Co dwa – trzy sezony trzeba je impregnować, wcześniej ścierając starą farbę. Mogą też płowieć pod wpływem działania promieni słonecznych. O ile można je zostawić na zewnątrz w przypadku niewielkiego deszczu, o tyle długotrwałe namoczenie i mróz mogą je zniszczyć. Zdarza się, że tłuste plamy na blacie stoły wnikają w strukturę drewna i trudno je usunąć.

Odporny technorattan

Meble ogrodowe wykonane z technorattanu sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach i na tarasach. Świetnie będą wyglądać w altanach urządzonych w romantycznym stylu albo w pergolach. Wyłożone jasnymi poduchami mogą być całkiem wygodne. Jednak utrzymanie tych poduch w czystości to spore wyzwanie.

Sam technorattan jest materiałem niezwykle odpornym. Łatwo go wyczyścić, np. myjką ciśnieniową. Nie ma przeszkód, by technorattanowe meble stały na zewnątrz cały rok.

Mebli z technorattanu nie można składać. O ile krzesła uda się założyć jedno na drugie, o tyle stół i fotele zajmą sporo miejsca. Wielu miłośników wypoczywania w ogrodzie zwraca też uwagę na jego wysoką cenę.