O czym trzeba pamiętać wybierając maszynkę do strzyżenia?

maszynki do strzyżenia

Żeby posiadać piękną, równą i nieskazitelną fryzurę, wcale nie trzeba udawać się po nią do drogiego zakładu fryzjerskiego. Równie dobrze przy pomocy odrobiny umiejętności można taką fryzurę wykonać samodzielnie w domu. Potrzebna będzie do tego jednak dobrej jakości maszynka do strzyżenia. Jakie jej cechy są ważne?

Zasilanie maszynki

Bardzo ważne pod względem użytkowym jest to, z jakiego źródła energii będzie dana maszynka zasilana. Czy będzie to akumulator, czy też przewód podłączany do gniazdka sieciowego.
Akumulator oznacza dużą mobilność urządzenia, jednak kosztem wagi. Zasilanie sieciowe to duża moc silniczka, mała waga maszynki, lecz także bardzo ograniczone pole do działania, które musi być blisko związane z dostępem do elektryczności.

maszynki do strzyżenia

Rodzaj zastosowanego ostrza

Nie mniej ważne od tego, co zasila daną maszynkę, jest to, czego ona używa do obcinania włosów.
Na rynku znaleźć można ostrza wykonane z kilku materiałów. Niestety mało kto zawraca sobie głowę takim parametrem, a przecież jest to jedna z najważniejszych spraw, które decydują o tym, jak skuteczna i wygodna w użyciu jest dana maszynka.
Maszynki do strzyżenia takie jak te wyposażone mogą być w ostrza ze:

  • stali węglowej — jest to zdecydowanie najtańszy rodzaj ostrza stosowanego w maszynkach do strzeżenia. Popularność zawdzięcza niskiej cenie. Wadą jest szybkie uleganie tępieniu, a także wysokie ryzyko rdzewienia
  • stali nierdzewnej — jest to rodzaj ostrza, który jest przede wszystkim zabezpieczony przed rdzewienie, odporny na wysoką temperaturę i stosunkowo dobrej jakości. Jest to najpopularniejszy obecnie stosowny rodzaj ostrza
  • stali z powłoką tytanową — bardzo drogie ostrza, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością i odpornością na jakiekolwiek zniszczenie
  • ceramiczne — jest to dobrą propozycją pomiędzy ostrzami stalowymi a tytanowymi. Zarówno cenowo, jak i jakościowo stoją mniej więcej pomiędzy nimi. Bardzo wolno się nagrzewają i są zadowalająco mocne. Niestety ich wadą jest duża kruchość, która objawia się w momencie upadku maszynki na podłogę. Często dochodzi w takiej sytuacji do całkowitego zniszczenia ostrzy.