Rodzaje lakierów do drewna

Podłoga drewniana przed rozpoczęciem użytkowania wymaga najpierw polakierowania. Należy ją więc odpowiednio wykończyć. Lakiery do drewna są w tym wypadku chyba najlepszym, a na pewno najpopularniejszym rozwiązaniem.

W sklepach znaleźć można przede wszystkim lakiery do drewna wodne, które szybko schną i mają bardzo dobre parametry użytkowe. Są odporne na detergenty i wilgoć. Podczas aplikowania nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Obecnie lakiery wodne są najchętniej wybierane przez profesjonalistów. Alternatywą dla nich są lakiery rozpuszczalnikowe w wersji jedno lub dwuskładnikowej. Te pierwsze w czasie procesu utwardzania wykorzystują wilgoć z powietrza. W tych drugich najpierw odparowuje rozpuszczalnik, a potem utwardzacz wiąże lakier. Takie lakiery podczas schnięcia wydzielają niestety mało przyjemny zapach. Są jednak niezastąpione w przypadku lakierowana tłustego drewna egzotycznego. Lakier na bazie wody na palisandrze nie trzyma się dobrze.

Oprócz tego na rynku dostępne są lakiery chemoutwardzalne. Pod względem chemicznym są one niezbyt korzystne, gdyż w swoim składzie zawierają formaldehyd. To związek nieprzyjazny dla ludzi i środowiska. Takie lakiery mają nieprzyjemny zapach, którego trudno się pozbyć.