Czy warto korzystać z gotowych projektów domów?

projekty domów

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie, wymaga sporych nakładów finansowych, tym większych, im więcej prac zlecamy profesjonalnej ekipie budowlanej. Zatrudniając dobrego kierownika budowy, zrzucamy na niego całą odpowiedzialność i nie bierzemy na siebie żadnych obowiązków związanych z inwestycją. Jest to wygodne, ale podnosi koszty budowy.

Może budowa metodą gospodarczą?

Najtańsza jest budowa metodą gospodarczą. Wówczas wiele zadań przejmuje na siebie inwestor, korzystając z pomocy fachowców, często znajomych, i koordynując ich prace. Jednak i w takim przypadku musi być osoba profesjonalnie nadzorująca budowę. Także i wtedy muszą być projekty domów.

Kupno działki – pierwszy krok do inwestycji

Mając w głowie wizję własnego domu, inwestor zaczyna budowę od kupna działki. Jej wielkość uzależnia od powierzchni planowanego domu. Często jednak o wyborze działki decyduje cena. Gdy plac jest zakupiony, pora na zainteresowanie projektami domów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt?

Mając na uwadze oszczędności, najczęściej korzystamy z gotowych katalogów. Na szczęście mamy tak dużo ofert, że każdy inwestor może dokonać wyboru projektu zgodnie ze swoimi potrzebami i wyobrażeniami. Wiele biur architektonicznych przygotowuje projekty domów w kilku wersjach. Wybierając konkretny projekt, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego powierzchnię, bryłę, kształt dachu itp., ale i wziąć pod uwagę możliwości usytuowania domu na pozyskanej działce. Tak więc istotne są następujące okoliczności:

  • wielkość i kształt działki,
  • odległość od ulicy,
  • kierunek wjazdu na posesję ( inaczej muszą być usytuowane pomieszczenia w zależności od tego, czy wjazd jest od strony południowej, czy zachodniej, inaczej, gdy wjazd jest od strony północnej czy wschodniej).

Oczywiście, inwestor musi się też liczyć z planami miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Gotowe katalogi dają inwestorom tak duże możliwości wyboru, że warto z nich korzystać. Trzeba też wiedzieć, że można w projektach dokonywać pewnych zmian, by je dopasować do indywidualnych potrzeb inwestorów.